piątek, 4 lutego 2011

Fotograficzne rozterki

Za każdym razem gdy robię zdjęcia filcaków mam ten sam dylemat – jak je sfotografować.
Większość fotek robię w nocy, co niestety widać na zdjęciach – przekłamana kolorystyka (kolory są zażółcone, wpadają w sepie) lub zbyt duże kontrasty. Przy odpowiednio dużej ilości zdjęć zawsze coś się da wybrać. Jednak brakuje mi dobrego oświetlenia, najlepiej naturalnego – a do tego trzeba wiosny i jasnych, długich dni.
Kolory i światło to jedno, ale sama kompozycja to twardszy orzech do zgryzienia. Mam chwilami wrażenie, że zdjęcia są przekombinowane. Z kolei gdy są proste wydaja mi się nudne.

Zaglądając na inne blogi widzę świetne fotki, ciekawe i proste za razem.
Jakoś moje takie nie wychodzą. Czy macie jakieś triki lub patenty na dobre zdjęcie?
Ulubione miejsca lub tła na jakich fotografujecie przedmioty?
Każdą rada lub sugestia na wagę złota :o)

5 komentarzy:

 1. Ja mam taki patent, że robię fotki lustrzanką, a potem obrabiam je w PS. Mistrzem w fotografowaniu to ja nie jestem, ale np. kolory w PS można nieźle wyciągnąć. Oby tylko fotka była ostra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam mocną lampę i staram się robić bez flesza, potem poprawiam w Picasso i Gimp

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziekuję za odzew :)
  Obrabianie zdjęć u mnie kończyło się na ich wykadrowaniu i przycięciu, czasem rozjaśnieniu i wklejeniu tekstu - chyba powinnam sięgnąć po jakiś prosty program.
  Co do ostrości zdjęć czy używacie statywu? Ostrość przy dużych powiększeniach jest kapryśna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lustrzanka do dobry patent sama się przekonałam ale nadal staram się robić zdjęcia w dzień.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdjęcia zawsze robię w naturalnym, rozproszonym świetle, przy oknie, wtedy zdjęcia nie wychodzą płaskie. Czasem, aby doświetlić swoje "wyroby", odbijam światło dzienne od prowizorycznej blendy z białej kartki albo folii aluminiowej, tak więc pora roku nie jest dużym problemem. Jeśli chodzi o tło, wyznaję zasadę im prościej tym lepiej ;) Sprawdzają się tu arkusze papieru w stonowanych kolorach o delikatnej fakturze (szare, brązowe), a jeśli tło ma być idealnie białe to wystarczy biała kartka i trochę photoshopa lub innego programu do rozjaśnienia ;) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń