środa, 8 czerwca 2011

Prać czy nie prać...no i mamy dylemat

Ostatnio z różnych stron trafia do mnie pytanie: co zrobić gdy filcak się pobrudzi lub zamoczy?
Dla wtajemniczonych sprawa jest prosta, inaczej ma się kwestia osób mających pierwszy raz do czynienia z filcem czesankowym.
Kochani Odwiedzający, wszelkie wyroby filcowane na mokro, gdy się pobrudzą można przeprać, ale uwaga: ręcznie!!!! w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu/proszku.
Delikatnie przeprany i wypłukany filcak należy wycisnąć z wody, nadać mu pierwotny kształt i zostawić do wyschnięcia. Jeśli filcak jest płaski, jak etui lub torebka - można go przeprasować :)
Leniwce, które chętnie wrzuciłyby filcaka do pralki ostrzegam: to się źle skończy! Filcak w pralce sfilcuje się bardziej, poturbuje, może stać się bezkształtną, nieokreśloną masą i nie nadawać się więcej do użytku :(
Filce które w wyniku kaprysu pogody czy wypadku losowego zamoczą się, należy zostawić do wyschnięcia i cieszyć się nimi dalej :)
Jeśli zamoczą się w zupie, sosie lub herbacie – ratujemy je piorąc jak wyżej. Niestety, nie zawsze nasze starania dadzą 100% efekt.

Na filce wykonywane na sucho, które się pobrudziły, nie bardzo jest rada – w każdym razie ja jej nie znam :(
Może koleżanki filcowniczki mają swoje sposoby i coś doradzą?
Zmoczone filce robione metodą na sucho można uratować pozwalając im wyschnąć – ale koniec, końców filcak nie będzie już taki piękny jak na początku.

Na zakończenie tematu wrzucam fotki kwiatów z pięcioma płatkami.
Kwiatki szykowane były na jarmark – z braku czasu foty dopiero teraz trafiają na blog :)
Obfotografowałam je przed wykończeniem.

Ostatecznie wykańczałam kwiaty na jarmarku - kwiat w niebieskościach od razu znalazł nową właścicielkę :)
Kolejna czeka na niebieskiego bliźniaka - który się już filcuje :)
 

3 komentarze:

  1. Trzeba by dodawać taki mini instruktaż do wyrobów z filcu :)Twoje kwiatki przepiękne. Nieźle pracy musiałaś w to włozyć :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. kwiatuszki przepiękne, mam nadzieję, że niedługo nauczę się robić takie :) cudne po prostu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak już masz fajny sprzęt, to może pora pomyśleć o przeprowadzce? Ja w swoim nowym mieszkaniu mam wszystkie rzeczy ze starego, ale wygląda o niebo lepiej. Na stronie tutaj: mieszkania wrocław tanio znajdziecie masę fajnych ofert, które z pewnością warto polecić :)

    OdpowiedzUsuń